Kouwell KW 572i pro zapojení disků v RAID systému

Kategorie: RAID Datum: 18.9.2008
Během několika posledních let se oblast ukládání dat poněkud dostává do pozadí za výkon procesorů a grafických karet. Nejnovějším počinem je schválení takzvané druhé generace Serial ATA disků s rychlostí přenosu dat 3 Gb/s a úspěšná implementace technologie NCQ. V oblasti high-endových modelů se pak jedná o nástup rozhraní SAS, což je následovník SCSI rozhraní pevných disků, určených převážně pro servery. S prvně jmenovanými - běžně dostupnými technologiemi pro obyčejné uživatele - se můžete setkat i ve svém počítači Pro připojení jednoho nebo dvou disků pracujících jednotlivě bohatě stačí integrované řadiče na základních deskách, pokud však chcete provozovat více disků v poli RAID, nebude vám již stačit obyčejná základní deska, nýbrž budete potřebovat minimálně lépe vybavený model s integrovaným přídavným řadičem, zvládajícím základní funkce polí RAID. Tyto řadiče nejsou špatné, ovšem pro poloprofesionální a profesionální nasazení se příliš nehodí, kvůli minimu podporovaných funkcí a nastavení. Pokud vám tedy nevyhovují integrované řadiče, sáhněte po přídavných plnohodnotných kartách. Jednou z takových může být i externí řadič Kouwell KW 572i, který jsme měli možnost otestovat a porovnat jeho výkon, výsledky a možnosti nastavení s řadičem integrovaným na základní desce. Kouwell KW 572i je karta s rozhraním PCI-X revize 1.0a, podporující frekvenci sběrnice 133 MHz a 64bitový přístup. Srdcem samotné karty je řadič Silicon Image Sil3124-2, podporující disková pole RAID 0 (Striping), RAID 1 - (Mirroring), RAID 0 + 1 (též označovaný jako RAID 10), RAID 5 (Parity) a jako poslední i zapojení JBOD. Řadič umí pracovat až se čtyřmi pevnými disky s rozhraním Seriál ATA včetně nenovějších revizí splňujících parametry SATA 3 Gb/s. Rovněž podporuje funkci NCQ, Native Command Queuing, pokud ji disky dovedou využít.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Kouwell KW 572i, RAID,

Jaký je šestý den v týdnu?


Obnova na externím disku
Obnova z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Obnova z HDD
Obnova z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Obnova z paměťové karty
Obnova z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.