Jak se starat o pevné disky
Kategorie: Firemní oznámení Harddisky Rady a návody Datum: 12.10.2008 Jak se starat o pevné disky Moto: Každý harddisk se jednou pokazí - dříve, nebo později.Pevný disk je poslední komponentou v počítači, která funguje na mechanickém principu - motorky otáčejí plotnou, hlavičky létají nad datovou vrstvou. Pohyblivé díly jsou zdrojem problémů, a proto jsou pevné disky nejčastější příčinou poruch v počítači. Za každou druhou opravou počítače stojí vadný či chybný pevný disk. Přitom právě zde máte uloženo to nejdůležitější - fotografie, diplomovou práci nebo firemní účetnictví. Ztráta dat by znamenala tragédii. Proto vám přinášíme návod, jak zabránit jejich ztrátě. Ukážeme vám, jak poznáte, že pevný disk je na konci svého života, a že je nejvyšší čas jej vyměnit.
Vyhledá i opraví
Všechny pevné disky prodané v několika posledních letech obsahují autodiagnostiku s názvem S.M.A.R.T. (Self Monitoring, Analysing and Reporting Technology). Díky tomu má disk neustálou kontrolu nad tím, v jaké je kondici a zda mu v nejbližší době nehrozí selhání. Také si pamatuje všechny klíčové děje, které se v průběhu jeho činnosti staly.
Informace S.M.A.R.T jsou uloženy na pevném disku, ale standardně je disk nijak nezobrazuje a bohužel je ani nevyužívá. Kontrolu musíte provádět ručně a navíc k tomu potřebujete odpovídající software. Tím je např. freewarový HDD Health, který umí informace zobrazit a využít. Program nainstalujte a spusťte. V systém tray se objeví nová ikona s harddiskem. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte Show HDD Health. Zobrazí se okno s programem a vy klikněte na záložku S.M.A.R.T. Zobrazí se seznam parametrů, které disk sleduje. Velmi důležitá je hned první položka: Raw Read Error Rate - počet chyb čtení. Ideální hodnota je 100; pokud během několika posledních týdnů začne tato hodnota klesat, mějte se na pozoru. Dokud neklesne pod 40, disk je ještě v pořádku. Při poklesu pod 20 již hrozí reálná ztráta dat a disk byste neměli používat. Výhodou aplikace je to, že sama hlídá změny, a pokud se některá hodnota změní, řádek změní barvu a ve Windows se zobrazí informační okno.
Důležitý je i sloupec T.E.C. - zde se nachází odhad, kdy dojde k poškození disku. Pokud je prázdný, můžete být v klidu. Jakmile se zde objeví blízké datum, s diskem není něco v pořádku. Ještě lepší informace získáte po zvolení záložky Health. Zde jsou popsány problémy disku, případně je zde uvedeno pravděpodobné datum selhání disku. Pokud by k selhání disku mělo dojít v období nejbližších šesti měsíců, doporučujeme jeho okamžitou výměnu.
Náš tip: Kupujete-li použitý pevný disk doporučujeme vložit jej do počítače a nechat si zobrazit S.M.A.R.T. Zvolte záložku Extended Info a v okně se podívejte úplně dolů. Nachází se zde položka Power-On-Hours. Ta udává, kolik hodin byl disk v provozu. Snadno si tak uděláte přehled o stáří disku.
Live v Linuxu
I když máte třeba jen jeden operační systém, je třeba se starat o partition na disku. Jednu partition můžete mít pro systém, druhou pro programy, třetí pro dokumenty - a už je třeba použít nástroj pro správu partition. Pokud používáte jen Windows, ještě si můžete vystačit s neohrabaným integrovaným nástrojem od Microsoftu, kdo však používá i jiné operační systémy, už se neobjede bez správce partition. Takových programů existuje velké množství, v čele se známým PartitionMagic. Jedná se však o komerční a ne právě levné produkty. Bezplatnou alternativou je GParted založený na Linuxu.
Program je opět distribuován jako bootovatelný CD disk. Po spuštění se zobrazí nabídka s výběrem: zvolte GParted-liveCD 0.3.4-6. Pár sekund se bude nahrávat jádro, poté budete vyzváni k zadání typu klávesnice. Napište cz a stiskněte ENTER. Dále program zažádá o zadání komunikačního jazyka. Pro češtinu napište 05 a opět stiskněte ENTER. Nástroj, který využijeme, je však stejně jen v angličtině. Dalších několik sekund se bude načítat jádro. Poté se již zobrazí grafické rozhraní s programem GParted, které slouží ke správě partition.
Ve spodní části programu vidíte nalezené disky. V horní části pak rozdělení zvoleného disku.
Vytvoření partition: Označte disk, na kterém chcete novou partition vytvořit a klikněte na New. Zobrazí se nové okno a v něm do řádku New Size zadejte požadovanou velikost disku v MB. V řádce Create as volíte, o jaký typ partition se má jednat. Pokud již máte na disku systém a chcete vytvořit jen oddíl pro data, zvolte Logical Partition. Filesystem nastavte podle potřeby. Potvrďte kliknutím na Add. Tímto způsobem vytvořte libovolný počet diskových oddílů. Jakmile budete mít disk "naporcovaný", klikněte v menu na Edit / Apply All Operations. Spustí se velmi krátký proces, jenž provede změny, které jste zvolili.
Pokud už nechcete provádět žádné další úpravy, dvojitě klikněte na tlačítko Exit. V menu poté zvolte Eject Reboot.
Výkon a rychlost
Zjistíte-li, že váš disk je v dokonalé kondici, můžeme vám gratulovat. Není však od věci zjistit také to, jak je disk výkonný. K tomu slouží benchmarky.
Mezi benchmarkové stálice patří HD Tune a HD Tach. V případě HD Tune stačí provést instalaci, spustit program a klinout na Start. Spustí se test, který vyzkouší a zobrazí přenosovou rychlost disku, průměrnou přístupovou dobu a vytížení CPU, které generuje používání disku. Tento program umí zobrazit i další informace o disku načítá S.M.A.R.T. a provádí test povrchu disku. Ne nadarmo proto patří mezi nejlepší programy pro práci s disky vůbec.
HD Tach je o něco jednodušší, má však jednu výhodu navíc. Po nainstalování a spuštění vyberete, zda chcete provést krátký či dlouhý test, a kliknete na Run Test. Provedou se čtyři testy zaměřené na maximální přenosovou rychlost, zatížení CPU, náhodný přístup a sekvenční čtení. Poté se zobrazí výsledky. Výhoda: Po kliknutí na tlačítko Compare Another Drive máte možnost srovnat výsledky svého disku s dalšími disky na trhu. Rychle si tak uděláte obrázek o reálné rychlosti svého disku.
Kam se ztrácí místo?
Ještě nedávno nám stačily disky o kapacitě 8 GB, dnes už se běžně prodávají 500GB disky! Kam se vlastně ztrácí volné místo? Žádný souborový manažer nebo průzkumník vám rychle neprozradí, které soubory a adresáře zabírají na disku nejvíce místa. K tomu slouží nástroj SequoiaView.
Program vykreslí množství obdélníků podle velikosti souborů - čím větší obsah obdélník má, tím více místa soubor na disku zabírá. Takto program zobrazí všechny soubory na disku, navíc je uspořádá i do adresářů, takže jedním pohledem vidíte, který adresář zabírá nejvíce místa.
V horní části programu můžete provést výběr jen na určitý adresář. Tím se vlastně zapne zoom a hned máte přehled o největších souborech v daném adresáři a podadresářích.
Moto: Každý harddisk se jednou pokazí - dříve, nebo později.
Za běžných podmínek by měl disk pracovat po řadu let bez chyb. Praxe je však zcela jiná. Co je to příčinou?
Kvůli mechanickým částem je harddisk velmi citlivý na otřesy. Ve vypnutém stavu je celkem odolný, ale jakmile se začnou plotny otáčet (dnes standardní rychlost 7 200 ot./min), jakýkoliv otřes nebo vibrace mohou vést k poškození. Zajistěte uložení počítačové skříně tak, aby do ní nikdo nemohl náhodně kopnout nebo narazit. Rovněž se vyplatí investice do pevnějšího case který netrpí vibracemi.
Velmi důležité je i udržování správné teploty disku. Výrobci sice zaručují funkčnost i nad 60 °C , při této teplotě však může dojít k poškození datové vrstvy. Snažte se, aby teplota disku nepřesáhla 46 °C. Pokud S.M.A.R.T. ukazuje teploty přes 50°C, uvažujte o pořízení chlazení disku. Pasivní chladiče nemají téměř žádný význam, vybírejte raději ty s větrákem. Je však třeba počítat s vyšší hlučností počítače.