Hustota zápisu u pevných disků

Kategorie: Harddisky Datum: 12.10.2008

Hustota, densita

Trend posledních let stále trvá. Všichni výrobci postupně zvyšují hustotu zápisu, která jim umožňuje nejen vyrábět objemnější disky s kapacitou až do 1 TB, ale také výrazně zvyšuje výkon. Moderní disky obsahují plotny s extrémně vysokou hustotou zápisu, na kterých se pak rychleji vyhledávají data, protože hlavičky nemusí urazit tak velkou vzdálenost. Také rychlost čtení a zápisu díky hustotě stoupá, při stejné rychlosti otáčení ploten lze za stejnou jednotku času zapsat více dat.

Tento vývoj má i další pozitivní efekt. Ekologicky uvědomělý výrobci si dnes mohou dovolit i snížit rychlost otáčení ploten při zachování výkonu minulých generací disků. Vznikají tak úsporné a tiché disky, které jsou ideální volbou například i do domácích serverů nebo NASů, kterým se věnuje téma tohoto čísla. Úspora několik wattů na každém disku se může zdát směšná, při nepřetržitém provozu vám ale může ušetřit klidně i několik stovek ročně, což při současných cenách disků není vůbec zanedbatelná položka.

Půl tera v notebooku

Vysoká hustota zápisu se pozitivně podepsala i na stoupajících kapacitách disků pro notebooky, které již běžně koupíte i ve velikosti 320 GB. Tak velké disky sice v notebooku zase tak nutně nepotřebujete, ale má to i druhý pozitivní efekt - velká část moderních 160 GB disků bude zanedlouho mít pouze jedinou plotnu a tím pádem opět menší spotřebu. Samsung přitom nedávno představil rovnou 500 GB 2,5" disk. Stoupající výkon mobilních úložišť také přispívá k zmenšování výkonnostního propadu mezi stolním počítačem a notebookem. S rychlým pevným diskem již u notebooku nemusíte trpělivě čekat kvůli šnečím přenosovým rychlostem z dob nedávno minulých.

Již v minulém testu jsme si dovolili konstatovat konečné vítězství SATA rozhraní, což se v mezidobý i potvrdilo. Všechny nové řady disků se orientují primárně na toto rozhraní a nejvýkonnější notebookové disky již ani neexistují v PATA variantách. Dnes se již rozhodně nevyplatí kupovat PATA disk též kvůli výkonu - stačí se podívat na srovnání výkonu při použití rychlejšího standardu SATA s přenosovou rychlostí až do 300 MB/s proti původní specifikaci s poloviční propustností. Náskok až 13% ve prospěch rychlejšího rozhraní se při použití PATA s maximem na 133 MB/s ještě zvýší.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   hustota, zápisu, plotna, densita,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.