Flash paměti brzy zlomí hranici 1 TB

Kategorie: USB paměti Pamětové karty Datum: 12.10.2008
V průběhu devadesátých let byla disketa s 1,44 MB datového prostoru velmi rozšířeným externím médiem. Dnes jsou již realizovatelné USB flash paměti s kapacitou 1 a 4 GB. Přesto stále razantně roste potřeba dalšího datového prostoru. Proto mají být magnetické pevné disky nahrazeny flash harddisky. Problém však spočívá v tom, že flash paměti jsou drahé, a miniaturizace naráží na své hranice. Řešení přichází s "Programmable Metalization Cell" (PMC), novým nanomédiem, které vyvinuli vědci Arizona State University Center for Applied Nanoionics (CANi) společně s výzkumným centrem v Jülichu. PMC USB flash paměť může nyní uložit až 1 TB dat (1000 GB) - a přitom stojí jen desetinu ceny. "Naše technika je vhodná z toho důvodu, že využíváme materiál, který je již v čipech použitý - je třeba ho jenom jinak sestavit, " uvedl profesor Michael Kozicki z CANi. Namísto toho, aby byla informace uložena jako elektrický náboj, se v čipu pohybují nano-měděné drátky: pokud je spojí dvě elektrody, je zapsána "1", bez drátku pak "0". Podle CANi projevili výrobci datových médií zájem o tuto technologii, tři firmy jí již mají mít licencovanou. Datum vydání: rok 2009.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   PMC, flash, 1TB,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.