S.M.A.R.T. může předpovědět "smrt"

Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology (S.M.A.R.T.) znamená ve výpočetní technice (IT) speciální monitorovací systém pro pevné disky a další podporované nosiče digitálních dat. Micro operační systém disku (tzv. firmware) průběžně odečítá uvnitř disku během jeho provozu různé parametry, které lze následně převést do čitelné a lidsky srozumitelné podoby.

Pomocí zjištěných dat může uživatel systému/disku s dostatečným předstihem předvídat selhání disku a na disku uložená data včas zálohovat. Diagnostická technologie S.M.A.R.T. definuje především způsob komunikace nosiče dat s počítačem, a proto se může praktická aplikace této technologie u různých výrobců lišit.

K tomu, aby bylo možné technologii S.M.A.R.T. využít, je vyžadována podpora základní desky počítače (veškeré nové základní desky na čipsetech Intel i AMD ji podporují) a dále ideálně aplikační grafické rozhraní, pro zobrazení načtených hodnot.

Chcete vědět víc? Aplikace pro práci se S.M.A.R.T., více o technologii na Wikipedii

Kapitolou samou pro sebe je podpora S.M.A.R.T. technologie u externích disků s rozhraním USB. "Problém" tkví v použitém převodníku z nativního SATA / PATA rozhraní právě na USB. Pokud lze vlastní pevný disk vyjmout z externího boxu a připojit na plnohodnotné rozhraní, je vyhráno. Pokud to možné není, například z důvodu zapečetění boxu (odstranění přelepu nebo plomby znamená ztrátu záruky), je třeba spoléhat na podporu S.M.A.R.T. použitým převodníkem (řadičem) a použitou aplikací pro zobrazení odečtených hodnot.

Z naší zkušenosti bohužel plyne, že i řadiče běžných výrobců, jako jsou Cypress, Prolific, JMicron, Oxford a další tuto podporu zaručují spíše nahodile, a mnohdy nekorektně.

Podobný problém s načtením S.M.A.R.T. údajů můžete mít u např. velmi běžného externího disku WD My Passport, který je výrobcem cca od roku 2011 (dle verze) vybaven nativně pouze USB rozhraním. Toto řešení je v současné době trendem, díky kterému ovšem může být i záchrana dat z disku za jistých okolností výrazně komplikovanější než u disků s plnohodnotným SATA (PATA) rozhraním.

A na závěr, nedůvěřujte slepě tomu, co vám S.M.A.R.T. na váš harddisk poví. Nezřídka se setkáváme s případy, kdy uživatel nezálohoval svá cenná data ve slepé víře v proklamovanou nesmrtelnost disku. To, že pevný disk selže zcela nečekaně a bez výstrahy je zcela běžné, a žádná technologie vás před tím varovat nebude. Zálohujte, dokud lze, a dokud máte co.Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.