Ujasnění pojmů ! Paměť, paměťové zařízení, nosič dat, médium = paušální označení zařízení, na kterém jsou uložena data v digitální podobě, např. interní disk, externí disk, paměťová karta, flash disk, NAS atp.

V první fázi si lze rozdělit situace, jejichž důsledkem je ztráta dat do dvou kategorií.

Mechanické nebo elektronické poškození disku nebo paměti

Elektro-mechanické závady u nosičů dat jako jsou harddisk hd, externí disk, flash disk nebo paměťová karta vznikají zpravidla ze tří příčin. Každá z nich znamená v důsledku fyzické poškození média, tj. to nosič je zničený, poškozený a nelze jej nadále používat.

  1. spontánně, nebo-li samovolně. Disk nebo paměť selže bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Zpravidla výrobní vadou nebo stářím. K takové situaci může dojít neočekávaně (náhle), nebo velmi často průběžným zhoršováním stavu nosiče dat, tedy očekávaně. Tyto stavy jsou ovšem velmi často podceňovány, ačkoliv dávají zpravidla dostatek času na provedení zálohy uložených dat. Více o možném průběžném monitorování stavu disku naleznete v sekci S.M.A.R.T.
  2. uživatelskou chybou. velmi často po pádu externího disku na zem nebo jinak nešetrným zacházením s nosičem dat (otřesy, polití kapalinou), záměnou napájecích konektorů (disk / notebook), použitím nevhodné čtečky paměťových karet, ulomením usb konektoru u flash disku ap.
  3. vlivem zvenčí, typicky náhlým přepětím ze sítě či zdroje, například při bouřce, výpadku jističů, při poškození jiné komponenty v PC ap.

A jaké jsou typické projevy takto poškozených médií? Takto elektricky nebo mechanicky poškozený pevný disk je například zcela netečný, lidově řečeno "mrtvý", tj. netočí se, ani se jinak aktivně neprojevuje; jiným projevem je stav, kdy poškozený disk vydává jakékoliv netypické akustické příznaky jako, klepání, cvakání, drnčení, případně je práce s ním nestabilní, operační systém zamrzá ap. Chcete vědět více o tom, jak se projevuje mechanicky poškozený harddisk?


Typické příznaky a chování elektro-mechanicky (fyzicky) poškozeného interního nebo externího harddisku

  1. Harddisk nebo externí disk se po zapojení vůbec netočí, ani nevydává žádné zvuky, tzv. elektricky mrtvý.K této situaci dochází velmi často po elektrickém přepětí, které vzniká při poškození zdroje počítače, nebo základní desky, případně po neočekávaném výpadku pojistek, při bouřce apod. Pravidlem je poškozená externí elektronika hard disku, velice častou komplikací je bohužel poškození interní elektroniky disku
  2. Vadný harddisk se má tendence roztáčet, ale po chvilce se opět zastaví s výrazným cvaknutím nebo se roztáčí a zastavuje opakovaně. Tento stav zpravidla naznačuje fyzické poškození servisní stopy harddisku, nebo poškozené hlavy disku.

  3. Harddisk je elektricky aktivní, točí se, ale je slyšet pouze poměrně "tiché chroupání", případně jiné atypické zvuky (občasné klepnutí). Harddisk je detekovaný v BIOS, detekce však probíhá nezvykle pomalu. Tyto symptomy mohou ukazovat na závažné poškození ploten harddisku
  4. Harddisk se točí, ale po dosažení provozních otáček disk pravidelně klepe nebo vydává jiné atypické akustické projevy. Harddisk není detekován v BIOS. Toto chování HDD naznačuje poškození hlav harddisku
    Čtěte více: vadné hlavy hdd. Audio ukázky akustických příznaků při poškození hlav Ukázka 1, Ukázka 2, Ukázka 3

  5. Harddisk je aktivní, točí se, ale je slyšet silný bzučivý zvuk typu 'cirkulárka'. Harddisk není detekován v BIOS. Toto chování disku naznačuje velice vážný stav, kdy jsou hlavy zaparkované na plotnách harddisku. Důsledkem této primární závyda může být poškozený povrch plotny pevného disku. Audio ukázka utržené hlavy disku Ukázka 1

  6. Harddisk je elektricky aktivní, má snahu se roztočit, ale otáčky kolísají. Harddisk není detekován pod BIOS. V tomto případě se bude nejspíše jednat o poškozený motor nebo zadřené fluidní ložisko disku.
    Čtěte více: zadřené ložisko hardddisku. Audio ukázka projevu HDD při poškození motoru disku Ukázka 1

  7. Harddisk je detekován BIOSem, adresářová struktura včetně souborů je zobrazena, ale při pokusu o otevření určité složky nebo souboru jsou zobrazovány hlášky typu I/O Error, případně dojde k zatuhnutí celého systému. S nejvetší pravdepodobností poškozený povrch ploten harddisku
  8. Po zapnutí počítače hardddisk spolehlivě naběhne až po několika restartech. S nejvetší pravdepodobností poškozený povrch ploten harddisku
    Čtěte více: chyby na plotně disku

Zajímá vás obnova dat z hdd který je mechanicky poškozený? Kontaktujte nás a konzultujte svůj technický problém s odborníkem na obnovu dat z poškozených disků.

Softwarová ztráta dat na disku nebo paměti

V případě tzv. softwarové ztráty dat není důvodem ztráty poškození nosiče dat, ale dat jako takových.

K softwarové ztrátě dat dochází z několika základních důvodů. Typickou příčinou je uživatelská chyba jako je smazání dat, naformátování bez provedení zálohy, nekorektním odpojením disku atp. Dalším důvodem takové ztráty dat je například selhání operačního systému, poškození systému souborů, případně chyba fotoaparátu nebo kamery při ukládání dat na paměťovou kartu. V těchto případech platí, že je harddisk, flash paměť nebo paměťová karta fyzicky v pořádku a je možné je po vyřešené obnově dat opět používat.

  1. smazané soubory. Omylem smažete jakákoliv data na harddisku, flash paměti nebo kartě.
  2. naformátovaný disk nebo paměť. Naformátovali jste jakékoliv médium a nezazálohovali jste si data na něm uložená.
  3. instalace nového operačního systému na disk. Provedli jste instalaci nového operačního systému, například Windows, na disku však zůstala původní data.
  4. poškozený souborový systém. Závada, která se projevuje velmi nespecificky, mohou být poškozené soubory, náhle a bezdůvodně nepřístupný celý disk nebo jednotlivé adresáře, objevuje se modrá obrazovka zvaná "modrá smrt" (bsod) ap. Běžné jsou také oddíly ztracené po manipulaci s aplikacemi pro jejich správu, např. Partition Magic, Paragon Disk Manager, Acronis True Image atd. Velmi často může poukazovat na mechanický problém, např. vadné sektory.

Obnova smazaných souborů, záchrana dat po formátování či přeinstalaci bude mít vynikající prognózu za předpokadu, že se na postižené médium, nedojde k žádnému dalšímu zápisu jakýchkoliv dat, případně se zápis minimalizuje.

Pro řešení akutních případů ztráty dat provozujeme NONSTOP24 linky (+420) 722 150 150 a (+420) 728 150 150, kde lze i mimo pracovní dobu konzultovat vzniklou situaci se specialistou na obnovu dat. Poškozené nosiče dat přijímáme ke vstupní diagnostice na našem pracovišti v Praze. Nosiče přijímáme také formou zásilek poštovní nebo kurýrní službou.




Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.