Obnova a záchrana dat z Compact Flash CF

Kategorie: Pamětové karty Datum: 4.3.2009
Ke ztrátě dat na pamětové kartě CompactFlash dochází typicky při přerušení napájení (vypnutí, vyjmutí, pád) v době např. zápisu systémových dat. Tyto stavy se projevují poměrně typicky, karta se jeví např. jako nenafomátovaná, neobsahuje data, ačkoli by měla, zobrazuje pouze část zaznamenaných snímků..ap. Tyto případy jsou v naprosté většině případů řešitelné a obnova datvelmi dobrou prognózu.

U elektronicky poškozených paměťových karet CompactFlash velmi záleží na skutečném stavu. Záchrana dat u karet s poškozeným řadičem, případně vlastním paměťovým čipem má výtečnou prognózu do kapacity 8GB jednoho paměťového modulu ( 8GB CF může být složena z jednoho paměťového modulu o kapacitě 8GB, ale také ze dvou o kapacitě 2x 4GB)

Ztrátu dat postihují typicky následující symptomy:

 Karta se jeví ve fotoaparátu i čtečce jako nenafomátovaná, fotoaparát avizuje nutnost vloženou kartu naformátovat, pokud je karta vložena ve čtečce připojné k PC, je při poklepání na písmeno ke čtečce přiřazené zobrazena hláška: "Jednotka není naformátovaná. Chcete jednotku naformátovat?" UPOZORNĚNÍ: i v těchto případech doporučujeme zamezit jakémukoliv zápisu na postiženou paměťovou kartu. Formát provedený ve vlastním fotoaparátu má zpravidla podobu zápisu nové adresářové struktury a systémových souborů. I tento zápis snižuje prognózu obnovy dat.

 Karta je přístupná avšak obsah není vidět vůbec, nebo pouze částečně. V těchto případech se zpravidla jedná o poškození souborového systému paměťové karty. Za předpokladu, že nebylo na kartu jakýmkoliv způsobem zapsáno (vyfotografovány nové snímky, scandisk, chkdsk ap.), je prognóza obnovy dat velice vysoká.

 Fotoaparát hlásí "Card Error", při poklepání na písmeno jednotky je zobrazena hláška: "Jednotka nenalezena, vložte jednotku" , karta je detekována systémem (obr.1 a 2). Tyto případy se již mohou řadit mezi komplikovanější, na první pohled není totiž zřejmé, je-li nedostupnost dat způsobena "pouze" poškozením souborového systému (softwarová ztráta dat), či hardwarovým poškozením karty. V těchto případech je nezbytná bezplatná diagnostika karty, která odhalí důvod nedostupnosti dat.

 Fotoaparát hlásí "Vložte paměťovou kartu", při poklepání na písmeno jednotky je zobrazena hláška: "Jednotka nenalezena, vložte jednotku", karta NENÍ detekována systémem (obr.1 a 2). S největší pravděpodobností se jedná o hardwarové poškození karty (vadný řadič, paměťový čip). V těchto případech je nezbytná bezplatná diagnostika karty, která odhalí důvod nedostupnosti dat.
Obr.1: důležitou indikací stavu problému je fakt, je-li paměťová karta detekována (viditelná operačním systémem).
Obr.2: pokud je po vložení karty do čtečky zobrazeno toto hlášení, je zřejmé, že mezi paměťovou kartou, PC a operačním systémem probíhá komunikace. Bohužel, ani tato detekce však nevylučuje hardwarové poškození karty.


Vzhledem k tomu, že jsou paměťové karty CompactFlash používány především v přístrojích typu DSLR (digitální zrcadlovka), zahrnuje obnova dat plnou podporu jak formátu JPG, tak nativních formátů Nikon NEF, Canon CRW a CR2, Olympus ORF, Fuji RAF a další.
V současné podporujeme paměťové karty všech výrobců do kapacity 64GB. Maximální podpora je zajištěna pro CompactFlash pamětové karty výrobců SanDisk, Kingston, A-Data, Pretec, Lexar a Emtec.

Máte zájem o obnovu dat z paměťové karty? Popište nám Váš problém pomocí formuláře On.Line rychlé pomoci, nebo nás kontaktujte na nonstop lince .


Stručný popis paměťové karty Compact Flash CF:

Karta typu CompactFlash CF používá jako záznamové médium flash paměť, která je uložena ve standardizovaném pouzdru. Jedná se o historicky první paměťovou kartu, kterou v roce 1994 specifikovala a posléze vyrobila společnost SanDisk Corporation. Paměťová karta disponuje rozměry 43 x 36 mm a hmotností zhruba něco kolem 30 gramů. Dále se pak dělí na dva typy a tím se liší ve své tloušťce.

Paměťová karta CompactFlash CF

Paměťová karta CompactFlash CF

© United Pictures

Typ I má tloušťku 3,3 mm a typ II o něco více, přesněji 5 mm. Slot pro typ II umí pracovat s typem I, opačně to však není možné. Tento standard má mnoho přívlastků, jako například Speedy, Ultra II, Extreme a Turbo.

Mezi známé výrobce tohoto standardu bychom mohli zařadit zejména společnosti Pretec, A-Data, Kingston , Lexar a také SanDisk. Kapacity těchto karet se pohybují v řádově jednotkách GB, horní hranice se pohybuje v řádově desítkách GB. Například společnost Pretec představila koncem března letošního roku CF s kapacitou 256 GB. Objevují se dokonce zprávy i o kapacitách kolem 512 GB. Rychlosti těchto karet jsou různé, typicky však 40x, 66x, 80x, 133x, 233x, 266x, 300x, 333x, 350x, 444x a 666x.




Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.