Seagate Barracuda 7200.10 320 GB ST3320620AS

Kategorie: Seagate Harddisky Datum: 4.3.2009
Budoucnost pevných disků je ve zvyšování hustoty zápisu. Tento fakt jsme avizovali už poměrně dávno a nyní se naplno projevuje při testování nejnovější řady pevných disků Seagate. Nejvýhodnějším zástupcem řady 7200.10 se zdá být právě testovaná 320GB verze ST3320620AS (Kapacita: 305 235 MB, velikost vyrovnávací paměti: 16 MB, rozhraní: SATA 3 Gbps, podpora NCQ: ano, počet ploten: 2, počet hlaviček: 4, rychlost: 7 200 ot./min, udávaná průměrná přístupová doba: 4,2 ms, typ ložiska: fluidní, napájení: SATA, hmotnost: 635g), která v sobě kombinuje špičkový poměr ceny a výkonu.

Buďte perpendikulární

Technologie kolmého zápisu (perpendicular recording) umožňuje výrobcům překonat dosavadní strop 125 GB na jednu plotnu. Tento technologický pokrok umožňuje nejen větší maximální kapacity (750 GB u Seagate 7200.10 při čtyřmi plotnami), ale zároveň i nezanedbatelný nárůst výkonu díky rychlejší přístupové době a přenosům.

Aplikační král

Výsledky, které jsme u testovaného disku naměřili, nelze ohodnotit jinak než ohromující. V aplikačních testech předběhl 500GB cvalíky, které jsou běžně nejvýkonnějšími disky (velké disky jsou vždy rychlejší než ty menší), a přebral žezlo nejrychlejšímu disku v aplikačním testu H2benchW. Díky hustotě zápisu zvítězil i v rychlosti přenosu souborů, protože dosahuje špičkových hodnot i průměrné rychlosti sekvenčního čtení. Technologický náskok je prostě velký a u 750GB verze lze i bez testování očekávat skutečně brutální výkon. Srovnáme-li tento nový Seagate s dnes běžnými 250GB disky, které mají dvě plotny, musíme jej jednoznačně doporučit. Cenově vychází v přepočtu na 1 GB kapacity úplně stejně a za příplatek přibližně 400 až 500 Kč tak získáte kromě vyšší kapacity i mnohem vyšší výkon. S výhledem na nové řady ostatních výrobců se těšíme na souboje „hustých“ disků, které konečně přinesou zrychlení těmto nejpomalejším součástkám počítače.

Klíčová slova neboli t(A)gy:   Seagate, Barracuda, 7200.10, 320 GB, ST3320620AS,

Jaký je šestý den v týdnu?


Záchrana na externím disku
Záchrana z externího disku všech výrobců s rozhraním USB, FireWire, eSATA, Thunderbolt a LAN. Jedno a vícedisková řešení. Mechanické a elektronické závady.
Záchrana z HDD
Záchrana z disku (HDD/SSD) z notebooku, PC, Mac, NAS nebo RAID pole všech výrobců a modelů s rozhraním PATA, SATA, SCSI, SAS, M.2.
Záchrana z paměťové karty
Záchrana z karty všech výrobců a typů. Typicky SD/SDHC/SDXC, CompactFlash CF, CFast, CFExpress. Vyčítání přímo z paměťového čipu u elektronických závad.